Hakikatin Susmayan Bülbülü -
$ DOLAR → Alış: 13,66 / Satış: 13,71
€ EURO → Alış: 15,40 / Satış: 15,46

Mahalle Yolunu İşgal Eden Enerji Şirketine Vatandaşlar TepkiliMahkeme kararına rağmen Hacılar Şeyhli yolunu yaya-araç trafiğine kapatan enerji şirketine tepki gösteren vatandaşlar mağduriyetlerini Ulusal Kanal Televizyonu ile paylaştı.

Mahalle Yolunu İşgal Eden Enerji Şirketine Vatandaşlar Tepkili
  • 23.11.2019

Hacılar Şeyhler Mahallesi sakinlerinin mahalleyi ikiye bölen hidroelektrik santarali ile başı dertte. Tohma Çayı kenarındaki mahalleye 2003 yılında kurulan HES, mahalleyi ortadan ikiye böldü. Üstelik mahallenin tek yolunu da kullanıma kapattı. Mahalleli açtıkları davaları kazanmalarına rağmen yollarını açtıramıyor. Resmiyette var olan yol fiiliyatta yok! Mahalleli, üç yüz metrelik mesafeyi 12 kilometre dolaşarak aşmak zorunda kalıyor.

Burası her ne kadar mahalle olarak geçse de güzel şirin bir köy. İki dağın arasında Darende’ye doğru akan Tohma Çayı’nın yamacında kurulu olan mahallede yeşilliklerin içinde evler bile görünmez olmuş. Hayvancılık, bağ ve bahçecilikle uğraşan mahalleli, 2003 yılında açılan HES’i kucaklayarak karşılamış. Ancak mahallenin tek yolu HES’in sınırlarına dâhil etmiş ve 3,5 yıl önce mahallelinin kullanımına kapatılmış. Yargıya başvuran mahalleli davaları kazanmış ama ellerindeki mahkeme kararlarını uygulatamıyorlar.

Mahkeme kararını uygulatmak için çalmadık kapı bırakmadıklarını söyleyen mahalleli Aydınlık’a konuştu.

DAVAYI KAZANDILAR

Mahallenin muhtarı Turan Ortakaya, Darende’de okula giden iki çocuğunu kendisinin okula götürüp getiriyor. Kapatılan yol yüzünden okul servisinden yararlanamıyor. Ortakaya yaşadıkları süreci şöyle anlattı: “Yapılırken bizim eski kadim yolumuzu yıktılar. O zaman bize, ‘Yolunuz yapılana kadar size geçici bir yol vereceğiz’ dediler.

2006 yılında kadastro geldi. O yolu da tapularının içine aldılar. Bunun üzerine mahkemelik olduk. Davayı kazandık. Karar, ‘Eski kadim yolun, yol olarak kalmasına’ diye çıktı. Yargıtay kararı çıktıktan sonra biz yolumuzu istedik. Darende Belediyesi Malatya Belediyesi’ne attı, onlar bu şirkete attı, 2016 yılının sonunda şirket yolu tamamen kapattı. Yaklaşık 3-3,5 senedir yolumuzu kullanamıyoruz. Devletin kadastrosunun çizdiği haritalarda yolumuz var, ama gelin görün ki, ortada yol yok. Yolu belediyeden satın almak için 4,5 milyar para yatırdılar, belediye kabul etmedi. Sonra Danıştay’dan bir karar çıkarttılar, kararda yeni yapılacak santral için heyelan bölgesi tehlike arz ettiği için kamu yararına söz konusu yolun firmaya satılması isteniyor. Oysa burası yeni yapılmadı. 2003’den beri faaliyette, devleti de kandırıyorlar. Belediyeden mal müdürlüğüne geçirmişler ve hazine arazisine dönüştürerek satın almışlar. BİMER, CİMER, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Malatya Valiliği, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Darende Kaymakamlığı, Darende Belediyesi’ne başvurduk, başka da gidecek yerimiz kalmadı. Biz bin yıldır buradayız.”

Eski muhtar Hatem Kaçaman da HES’i kuran şirketin yerleşene kadar mahalleliye iyi göründüğünü, yerleştikten sonra gerçek yüzünü gösterdiğini söyledi. Kaçaman, “Bizim mahalleli, devletine, milletine, hükümetine bağlıdır. Bu işletmeyi de o yüzden sahiplendi. Elimizden geleni de yaptık destekledik, hatta yemeklerine kadar da verdik. Yerleştikçe kendi çıkarları için halkı mağdur ettiler. Karşıda görünen yerler buranın merası, oralarda arazilerimiz de var gidemiyoruz. 500 metrelik yolumuz, 15 kilometreye çıktı” dedi.

BEŞ AİLE KARŞI TARAFTA KALDI

 

Sabri Korkutan’ın ailesiyle birlikte beş aile, mahallenin bir tarafında kaldı. Korkutan, isyan ediyor:

“Karşı tarafta mezarlığım var, camiim orada, kızım var bacım var, üç senedir oraya gidemiyorum. Arabam yok, onlara gitmem için 15 kilometreyi dolaşmam lazım. Bazen geliyorum santrale güvenlik kamerasının karşısına geçiyorum, bana bu hasretliği çektirenin kapısı kitli kalsın diyorum. Bayram namazına karşı camiye gittim, babamın mezarı burada gidemedim. Kendileri de babalarının çocuklarının mezarı başına gidemeyeler. Yolumuzun açılmasını istiyoruz.”

Ruhani Kaçaman, yaylaklar yolun karşı tarafında kaldığı için hayvanlarını otlatamıyor.

Nimet Çakır da, “Geldiklerinde, ‘Yolunuzu yapacağız, ceyranınızı vereceğiz, her şey bizden size bedava” dediler. Bize ne vaatlerde bulundular, sonunda bize böyle ettiler” dedi.

AMBULANS ERİŞMİYOR: “Zamanında Gelseydi Kurtarabilirdik”

Cevdet Özdemir’in eşi beyin kanaması geçirip hayatını kaybetmiş. Yol kapalı olduğu için ambulansın 45 dakika kaybettiğini söyledi. Özdemir, doktorların “Zamanında gelseydi kurtarabilirdik” sözünü aktarıyor.

Kaynak: Ekrem DEMİR Aydnlık- Ulusal Kanal

Etiketler: / /

Ayvalı Göleti Ekonomiye 2.5 Milyon Lira Katkı Sağlayacak!
Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından ilçemizde inşa edilen Ayvalı Göleti'nin ekonomiye büyük katkı sağlayacağı ve istihdamda artışa vesile olacağı öngörülüyor.
Darende Kaymakamlığı Emniyet Kemeri Kullanımına Yönelik Özel Bir Video Yayınladı
Kaymakamlık makamı, trafik kazalarında hayati bir öneme sahip olan emniyet kemeri kullanımı hakkında farkındalık oluşturmak için özel bir video klip...
Balaban’da Korkutan Kaza: 4 Yaralı
İlçemiz Balaban Mahallesi'nde meydana gelen trafik kazasında 4 kişi yaralandı.
Dev Sulama Projesi İçin İmzalar Atıldı!
1970 dekar tarım arazisini suya kavuşturacak proje için sözleşme imzalandı.
Bayram Usta Mesleğini Darende’de İcra Edecek
İlçemizdeki beyaz eşya teknik servislerine bir yenisi daha eklendi.
Prof. Dr. Bahadır ERDEM Darende’yi Ziyaret Etti
İlçemiz eşrafından Merhum Sami ERDEM'in oğlu Prof. Dr. Bahadır ERDEM ilçemizi ziyaret ederek bir dizi temaslarda bulundu.
Darende’de Hakim ve Savcıların Görev Yeri Değişti
HSK Mayıs 2021 kararnamesiyle Darende görev yapan hakim ve savcılar başka il/ilçelere atandı.
Darende’de Bir Bayram
Darendeli Mütefekkir'in kaleminden bir bayram yazısı
Kümes Yangını Sonrası Tavuk ve Civcivler Telef Oldu
İlçemiz Kaldırım Mahallesi'nde bir kümeste çıkan yangın sonrası yüzlerce hayvan telef oldu.
Faik ÖZTRAK Darende’yi Ziyaret Etti
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik ÖZTRAK ilçemize bir ziyaret gerçekleştirerek açıklamalarda bulundu.
Çanakkale Şehitleri Anıldı
18 Mart Çanakkale Zaferi'nin 106. seneyi devriyesi sebebiyle ilçemizde anma töreni düzenlendi.
Korkulan Oldu! Mutant Virüs Darende’de Görüldü!
Darende Kaymakamlığı, ilçedeki iki kişide mutant virüsün tespit edildiğini, iki kişide ise mutasyonlu virüs şüphesinin bulunduğu açıkladı. Vakaların bulunduğu apartmana...
Darende Belediyesi Başkan Vekili Seçmek İçin Olağanüstü Toplanacak
Darende Belediye başkanı hakkında verilen mahkumiyet kararını Yargıtay onadı. Belediye meclisi vekaleten başkanlık görevini yürütecek üyeyi seçmek için olağanüstü toplanacak.
Darendeli Astsubay Gara’da Şehit Düştü
Hain terör örgütü PKK'nın katlettiği canlarımızın arasında Darendeli Astsubayımız da var...
Sosyal Medyadan Terör Propagandası Yapan Kişi Gözaltına Alındı
Sosyal medya ağları üzerinden terör propagandası yapan şüpheli Darende'de yakalandı.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ